
PET Rucksack
Art. no : 11930100
PET Rucksack. This environmentally friendly bag is made of recycled plastic bottles that are melted and spun into fiber. 51% Recycled material + 49% polyester.
Highresimages :
| Itemnumber : | 11930100 PET Rucksack |
| Catalog info (names/pages) : | The Catalogue 2010 225 |
| Color(s) : | Black Solid |
| Material : | 51% Recycled material + 49% polyester. |
| Features : | This environmentally friendly bag is made of recycled plastic bottles that are melted and spinned into fiber. |
| Length : | 30,00 cm |
| Height : | 41,00 cm |
| Width : | 14,00 cm |
| Width : | 14,00 cm |
| Country of origin : | CHINA |