
Dunlop Multi Function Rescue Knife
Art. no : 10405300
Dunlop Multi Function Rescue Knife. Car window breaker, saw, saw cutter, standard screwdriver, Philips screwdriver and bottle opener with pouch. 10 Functions rescue knife with pouch. In case of emergency you can use the window breaker, belt cutter and disc saw to save lifes. 600D Polyester / neoprene.
Highresimages :
| Itemnumber : | 10405300 DL Multi function rescue knife |
| Catalog info (names/pages) : | The Catalogue 2010 83 |
| Color(s) : | Black Solid / Yellow |
| Material : | 600D Polyester / neoprene. |
| Features : | 10 functions: window breaker, belt cutter, Phillips screwdriver, reamer and punch, disc saw, cap lifter with crate opener and 6 mm screwdriver, wire bender, serrated knife |
| Weight : | 220 gram |
| Length : | 12,00 cm |
| Height : | 3,80 cm |
| Width : | 3,80 cm |
| Width : | 3,80 cm |
| Country of origin : | CHINA |